DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

V červnovém infomejlíku

najdete v příloze leták ke slevové akci od firmy Countrylife – rozmarné léto - ze kterého si určitě nějakou dobrotu vybere každý, a ještě bych se s Vámi ráda podělila o příběh jednoho mého klienta, ze kterého jsem měla opravdu velkou radost. 

Na začátku přišel 54 letý pán s pohybovým omezením, vysokým tlakem, mnoha pilulkami a velkou nadváhou s rozhodnutím, něco s tím udělat. Poprvé jsme se setkali v květnu loňského roku s dotazem, zda může zhubnout 10kg do konce prázdnin. „ Pokud budete chtít, tak určitě ano“ – tak nějak zněla moje odpověď.  Po počátečních nesnázích a po zjištění genetického typu se začal řídit doporučeními a v tabulce se podívejte, jak ho kila postupně opouštěla.

A na konci května - po roce- přišel úplně jiný člověk. Přestože byl o rok starší, vypadal o 15 let mladší, zdravější, v dobré náladě a to nejdůležitější -  je bez léků.

Jak on sám popisuje svoji zkušenost, co byl největší problém a zda je to těžké + fotky před a po  si přečtěte zde.

A poslední věc.  Alikamenty mají nově předělané stránkywww.alikamenty.cz      

a zároveň je najdete i na facebooku - https://www.facebook.com/alikamenty

Pokud se Vám líbí, nezapomeňte prosím kliknout – to se mi líbí.

Hezký, teplý začátek léta a těším se příště.

 

 

Hned v úvodu květnového infomejlíku, 

bych Vás ráda všechny pozvala na 2 Nordic Walkingové vycházky.

 

http://www.ekoregion-uhlava.cz/sites/default/files/aktuality/drachensee_aw_03_0.jpgPrvní -  8. 5. půjdeme na vycházku okolo Kdyně. Sraz je u Muzea ve 14.30. a v plánu je taková mírná příjemná vycházka tak na 2-3 hodinky. Přesnou trasu zatím znají jen dvě Petry, které nás povedou. A protože jsou obě velmi šikovné, věřím, že to bude moc fajn zážitek.

 

Druhá – 10. 5. je v rámci zahájení turistické sezóny na Kdyňsku a tam nás čeká krásná 13 km dlouhá trasa ze Všerub k Dračímu jezeru. Sraz je v 10.00 ve Všerubech. Pozvánku najdete na stránkách.

Obě akce jsou bez startovného.

 

Další důležitou zprávou je, že zítra už odjíždíme na Detox, na který se již všech 12 statečných moc těší. Pokud budete chtít vědět, jaké to bylo a co si z toho všichni odnesli, podívejte se průběžně na stránky www.alikamenty.cz.

 

Po dobu detoxikačního kurzu, bude i omezená pracovní doba v obchodě. A to každý den od 2. 5. – 7.5 od 10.00 – 16.00. A stejně tak výživové poradenství a vážení bude opět od 9.5.

 

A na závěr tip na výbornou zmrzlinu.

Nakrájíme na kolečka jeden hodně dobře uzrálý banán (poznáte tak, že je krásně žlutý a začíná mít hnědé flíčky) a necháme zmrazit. V mističce namočíme hrst vlašských ořechů a necháme přes noc. Druhý den pak slejeme ořechy, dáme do mixeru a přidáme zmrzlý banán. Rozmixujeme a hotovo, můžete podávat.

 

cid:image003.jpg@01CF64A4.A020C4F0

 

 

 

 

imageZdravím všechny čtenáře infomejlíku                         

                                                                                                              

a přeji nám všem pěkný teplý duben a příjemně strávené velikonoční svátky.

 

Když jsme se už dostaly na téma velikonoce, což znamená pro všechny přípravu tradičních velikonočních dobrot, chtěla bych Vás upozornit na nové výsledky dtestu – VANILKOVÝ – VANILINOVÝ CUKR. Jak už dobře víte, ani jeden z uvedených výrobků neobsahuje pravou vanilku, ale že se vyrábí z dehtu dřevěného uhlí, jsem vůbec netušila. Ani že zákazníci při koupi vanilkového cukru Dr. Oetkera platí za 1kg obyčejného cukru 800 Kč.  Potěšilo mě, že už delší dobu používám pravou drcenou vanilku všude tam, kde chci cítit její úžasnou chuť a vůni a ve třtinovém cukru mám přidány pravé vanilkové lusky. Tak že doporučuji.  Více se dozvíte zde: http://www.stream.cz/nejnovejsi/adost/10001802-vanilkove-a-vanilinove-cukry

 

K velikonocům patří neodmyslitelně i vajíčka a samozřejmě nejlepší jsou ta domácí od běhacích slepic, protože obsahují kvalitní bílkoviny a vitamíny rozpustné v tucích. Více si můžete přečíst v loňském dubnovém infomejlíku. http://alikamenty.websnadno.cz/Infomejlik.html

Při pečení nádivky pak nezapomeňte na jarní bylinky jako je kopřiva, bršlice, ptačinec, ale i sedmikrásky a ostatní bylinky, které už teď rostou a dodají jídlům nejen zajímavou chuť. Výborné je jejich použití do zeleninových salátů nebo koktejlů.

 

A poslední povzbuzení pro Ty kdo by rádi zkusili detoxikační kurz (celý týden bez jídla). Nelekejte se – potřebné vitamíny, minerály a enzymy dostanete v čerstvě vylisované ovocné a zeleninové šťávě a sami uvidíte, že po vyčištění organismu se budete cítit naprosto úžasně. Více příběhů z detoxikačních kurzů na Slovensku, podle kterých jsme se po vlastních zkušenostech nechali inspirovat, najdete: http://www.svz.szm.sk/svz11ad.htm

Jsou volná poslední 3 místa.                                                                   

image

                                        

 

Březnový infomejlík

imageV dnešním infomejlíku bych ráda poděkovala všem účastnicím besedy ve Kdyni za velmi pěknou atmosféru a přidávám slíbený recept na PEČENOU CIZRNU, která je výborná na zobání a s přehledem nahradí přesolené a mastné brambůrky.

Já si většinou namočím cizrnu večer a nechám do druhého dne, kdy ji propláchnu, scedím a dám vařit do nové vody do tlakového hrnce společně s řasou Kombu pro lepší stravitelnost. Hrnec zavírám až poté, co seberu všechnu pěnu a vařím cca 30 – 40 min. Pak cizrnu scedím, nechám osušit a nasypu na plech vyložený pečícím papírem, kde ji zakápnu troškou oleje a okořením podle chuti. Nejvíce chutná s grilovacím kořením od Sonnentoru a troškou chilli. Zajímavá chuť je i s provensálskými bylinkami nebo na sladko s medem a skořicí. V troubě ji pečte tak 30 – 40 minut při 180 – 200°C. Pokud máte cizrnu sterilovanou v plechovce, můžete ji rovnou péci, ale ta čerstvě vařená je chutnější. Ještě připomínám, že jako všechny luštěniny se cizrna vaří v neslané vodě a solí se až po uvaření.

Od 6. 3. 2014 začíná ve Kdyni kurz hubnutí a změny zdravotního stylu ZAČNI JINAK. Prosím tedy všechny zájemce, aby se dostavili v 16.30 do Infocentra ve Kdyni. Na první schůzce si řekneme základní organizační věci, a pokud počasí dovolí, půjdeme se i projít s holemi. Kdo hole nemá a chtěl by je zapůjčit, prosím zavolejte mi do středy 5. 3. na tel. 603 449 629 a zároveň prosím všechny, kteří už vědí, že budou chodit, aby si domluvili na tento a příští týden termín na analýzu těla. Už se těším, až konečně začneme.

A poslední příjemná zpráva je od Country lifu, který pro Vás připravil opět jarní nákupy produktů za snížené ceny. Letáček najdete v příloze.

Přeji Vám hezké slunečné dny, spoustu energie a chuti ke změně.

Monika Anderlová

www.alikamenty.cz


Únorový infomejlík.

      V dnešním infomejlíku bych Vás hlavně chtěla všechny pozvat 18. 2. od 17.00 do kdyňského Muzea Příhraničí na besedu o zdravém životním stylu, detoxikaci a dalších zajímavostech ze světa výživy. Součástí besedy bude i malá ochutnávka a proto mi prosím potvrďte svou účast, abych věděla jaké množství připravit. Vstupné je jako vždy dobrovolné.

    Ještě posílám jeden odkaz na zajímavý a šokující film o potravinách. Je pravdou, že je natáčen v USA, ale ono ani u nás v Evropě není vše v pořádku. Tak že pro zamyšlení o tom co nakupujeme a následně pak jíme.

Potraviny a.s.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=94PBFb6fx88

V příloze najdete pozvánku na besedu, kterou prosím šiřte dál.

Těším se na všechny v úterý 18.2. ve Kdyni.

Hezký den. Monika Anderlová

www.alikamenty.cz

 

Lednový infomejlík.

Protože je leden, v překladu začátek nového hubnutí a snažení se něco udělat pro své zdraví a tělo, chtěla bych Vás upozornit na základní chyby ve Vašich předsevzetích.

  1. O Vánočních svátcích asi každý trošku nebo více hřešil a teď může mít pocit, že je nafouklý, tlustý, no zkrátka hrozný a musí zhubnout „děj se, co děj“.A tady je hned první úskalí, protože i když je Vaše rozhodnutí omezit jídlo, nebo nejíst opravdu pevné, Vaše tělo je nastavené na něco jiného. Žaludek je roztažený, organismus připravený na svou energetickou porci a Vy mu zčista jasna nedáte nic nebo málo. Co se stane? No správně, řekne si o další jídlo, které Vy mu pravděpodobně dáte anebo vydržíte na úkor toho, že bude protivní a naštvaní. Ať či tak rozhodně nebudete v pohodě a v bludném kolotoči nejedení, přejídání a následného tloustnutí budete stále.

Jak z toho ven? Postupně odlehčete stravu, přidejte správný pitný režim se zdravým pohybem a během týdne byste se mohli dostat až na příjem Vašeho bazálního metabolismu (nikdy ne méně). Vydržte pak tak dlouho, dokud nebudete na své optimální váze. Nebo pro toho kdo chce hned vidět na váze o kilo méně, dejte si detoxikační kůru. První den pijte pouze čerstvé ovocné šťávy nebo zelený ječmen a chlorellu, 2 a 3 den pokud vydržíte jen pít, pijte, nebo přidejte čerstvé ovoce a zeleninu a v tomto setrvejte, dokud se budete cítit dobře. Postupně si pak přidávejte jednoduché potraviny podle Vašeho metabolického typu.

2.   Začátkem každého roku se vyhrnou nejúžasnější, nejúčinnější nebo nejlevnější no prostě ty nej preparáty a rady, které Vám mají zajistit optimální hubnutí, a Vy si řeknete jo, když to pomohlo jiným, mně to pomůže taky. A to také může, ale nemusí.

Každý člověk je jiný a to nejen na pohled ale i uvnitř. Proto něco, co zafungovalo na souseda, nemusí být vhodné pro Vás a naopak. Metabolické typy dělíme na 3 a to vysokosacharidové, nízkosacharidové a zónové. A pokud nebudete pracovat tak, abyste spálili veškeré kalorie, které přijmete, je nutné jíst potraviny vhodné právě pro Váš genotyp, protože tak je Vaše tělo nastaveno a pokud vyloučíte tuk nebo sacharid dle výše uvedeného typu, zjistíte, že si optimální váhu udržujete lehce i bez hodin dřiny v tělocvičně.

3.   Každý rok jsou v lednu a v únoru plná fitka lidí toužící po nové dokonalé postavě a kde mysíte, že jsou tito lidé v dubnu a v květnu? Že by už byli se svým tělem spokojeni?

Někdo možná ano, ale většinu to přestane bavit anebo si už zkrátka nenajdou za cvičení čas. Je lepší přidat zdravý pohyb, který Vás bude bavit a budete schopni ho dodržovat po celý rok. Mě se nejvíce osvědčil NordicWalking, protože mám procházky ráda a i naši pejsci rádi chodí ven. Co si vyberete Vy je na Vás, ale mělo by Vás to bavit po celý rok.

A nezapomeňte, že 80% vašeho úspěchu při hubnutí tvoří strava a pouze 20% pohyb!

Hezký den Vám přeje Anderlová

 

 

 

 

V prosincovém infomejlíku

budete asi všichni čekat nějaké zaručené rady tipy, jak o Vánocích nepřibrat. Tak to si moc nepočtete, protože já si myslím, že Vánoce jsou hlavně svátky klidu a pohody.

Proto bych nechtěla, aby se kdokoliv stresoval s úklidem, se sháněním dárků, s pracovními povinnostmi a ještě k tomu s jídlem.

Za prvé: Každý by se měl zamyslet, co je a co není důležité. Ať už se to týká úklidu, nakupování nebo pečení. Snažte se udělat pouze to, o čem jste přesvědčeni, že opravdu potřebujete k té správné vánoční atmosféře.  Ale určitě tam nepatří 15 druhů cukroví, hromady nesmyslných dárků a Vy uhonění a zničení.

Za druhé: Naplánujte si nejen rodinné návštěvy, ale i nějaké jiné odpočinkové aktivity a tím nemyslím sledování televizních pohádek, i když to k Vánocům také patří, ale třeba návštěvu bazénu, bowling, delší procházku nebo divadlo. Zkrátka něco, co Vás přinutí opustit teplo domova se všemi těmi dobrotami, které jste si připravili.

No a za třetí: Ochutnejte klidně všechno, co jste připravili pro sebe i rodinu, ale s rozmyslem. Není cílem vánočních svátků skončit přejedení s bolavým žaludkem. Přemýšlejte, co budete jíst, v jakém složení a množství. Například štědrovečerní večeře. Chcete si dát řízek s bramborovým salátem. Tak buď si uděláte bramborový salát se sojanézou nebo jogurtem a řízek přírodní a dáte si obvyklou porci, nebo si dáte lžíci klasického salátu a k tomu vymáchaný řízek, protože to se na chuti nepozná a Vy se tak zbavíte většiny toho přepáleného tuku. Určitě pak bude platiti pro obě varianty velká příloha z čerstvé zeleniny. A stejně tak budete přemýšlet o sladkém. Chcete ochutnat cukroví, dobře ale neochutnáte vše najednou. Rozdělíte si to do několika dnů a mezi tím co budou ostatní spořádávat hory pracen, rohlíčků…Vy si nakrájíte ovoce, nebo si uděláte cukroví vlastní. Ale pozor, kdykoliv je tam dohromady sacharid a tuk – je to vždy jen ňamka, protože tato kombinace se vždy uloží. Ledaže byste pak měli takovou fyzickou aktivitu, že vše spálíte a pak je jedno, zda to je zdravé nebo klasické cukroví.

A na závěr už zbývá jen popřát všem pohodové a šťastné Vánoce, s tím že se na všechny těším v novém roce a to nejen já, ale i Tanita. Vaše věrná a pravdu ukazující přítelkyně.

Monika Anderlová

Alikamenty

P. S.: Kdo by si chtěl popovídat o Zelených potravinách a se mnou o výživě těšíme se na něj 3. 12. v Chotěšově.

imageListopadový infomejlík,

je už ve znamení přicházející zimy.  Přestože nás všechny potěšily poslední říjnové teplé dny, nyní se už znatelně ochladilo, a když tomu přidáme ještě změnu času, je to pro všechny citlivější jedince obrovská změna. Cítíme se unavení, ospalí a je nám zima. Měli bychom proto začít více odpočívat, snažit se chodit pravidelně a hlavně včas spát, do jídelníčku zařazovat ohřívající potraviny (skořice, zázvor) a samozřejmě doplňovat vitamíny, minerály a hlavně enzymy.

Co tedy přidat k jídlu, aby nám bylo lépe?   

Výborné jsou polévky ať už zeleninové, luštěninové nebo vývary. Všechny nás zahřejí a můžeme si je dopřávat v kteroukoliv denní dobu. Je dobré si přidávat nakonec zázvor, ať už celý nastrouhaný nebo jen šťávu. Kdo má alergii na zázvor může přidat chilli papričky, česnek nebo i křen.

Dobré jsou i ovocné domácí čaje, které připravíte ze sušených šípků, čerstvých jablek a celé skořice. Osladíte medem a odpolední svačinka je hotová. Samozřejmě fantazii se meze nekladou, takže každý použije co má doma. Výborné jsou i kdoule pro jejich nakyslou chuť.

A jak je to se syrovou zeleninou, na kterou v této zimě nikdo z nás nemá moc chuť.

Určitě je dobré blanšírování, kdy zeleninu krátce povaříte v horké vodě, ale i tak si určitě drahocenné enzymy zničíte. Proto většinou doporučuji nasadit v zimním období zelený ječmen v kombinaci s chlorelou, u kterých víme, že denní dávka nám zaručí dostatek vitamínů, minerálů i enzymů. (denní dávka ZP = 2,7 kg ovoce). A pak už nám nic nebrání v tepelné úpravě zeleniny a možná časem zjistíte, že stejně máte chuť na výborný salát z čínského zelí, kterého je dostatek po celou zimu a chuťově je na tom o hodně lépe než rajče či okurka.

Nezapomínáme ani na kvalitní tuky, které najdeme hlavně v oříškách a zdravých olejích.  Ořechy ale musí být naturální, to znamená neslané, nepražené nebo jinak ochucené a arašídy nepatří mezi ořechy a navíc jsou nejvíce infikovány aflatoxiny.

Ořechů si ale denně dopřáváme maximálně 50g, protože je to kalorická bomba, tak ne aby někdo snědl pytlík najednou se slovy, že je to dovolené. V jídle stále dodržujeme pravidlo, všeho s mírou a žádné extrémy.

Na závěr ještě jedna příjemná zpráva. Firma Country Life pro Vás připravila opět slevovou zimní akci, ve které Vás jistě potěší Goody foody kuřecí maso za 51,--Kč nebo oblíbené flapjacky za 19,--. V příloze najdete celou nabídku. Kdo by měl zájem o větší množství některého výrobku, dejte vědět a objednáme.

Pohodové listopadové dny.

Anderlová, Alikamenty

www.alikamenty.cz

 

imageV říjnovém infomejlíku bych Vám všem chtěla připomenout, jak je důležité být v pohodě a spokojená sama se sebou.

Už i vědci dokázali, že náš mozek a srdce jsou spolu spojené a pokud spolu nejsou v souladu, může nastat problém, který může skončit i smrtí. Určitě už jste slyšeli lidové rčení „ tomu puklo srdce žalem“ a to se opravdu může stát.

Víte, že náš mozek v sobě ukrývá 2 části. Tu nejstarší, kterou máme společnou s ostatními savci, a která zodpovídá za naše emoce, všechny fyziologické funkce jako je trávení, krevní tlak, hormony, ale podléhá mu i imunitní systém tzv. mozek limbický. Má i úplně jinou strukturu než neocortex, tzv. nový mozek, který zodpovídá za naše myšlení, řeč, počítání, plánování, analyzování zkrátka dělá z nás člověka. A pokud oba dva mozky spolu spolupracují, je vše jak má být. Nestane se Vám, že byste utekli před hromadou písku, protože neocortex Vám řekne, že ta velká věc před Vámi není žádné hrozné zvíře, co Vás chce sníst, ale je to pouze hromada písku a není čeho se bát.  A protože limbický mozek je spojen se srdcem, je nutné, aby oba mozky a srdce byly v jedné shodě v tzv. proudění neboli koherenci. A pokud toto dokážete, Váš imunitní systém začne pracovat na 100% a žádný vir ani bakterie nemá šanci. Zrovna tak se srovnají další funkce jako je trávení, krevní tlak, ale i nadváha……

 Není ve Vašich silách zhubnout a vysněnou váhu si udržet, pokud jste ve stresu a napětí.

A kdy jsme v koherenci?

Když jsme spokojení, cítíme se dobře, usmíváme se, děláme to, co chceme, co nám přináší radost, vše okolo nás je v pohodě, protože my jsme šťastní.

Teď si asi myslíte, no to by se nám taky líbilo, ale musím chodit do práce, kde je na mě šéf vysazený, mám nemocné rodiče, děti zlobí, auto se rozbilo, nemůžu si dělat jenom, co mě baví, ale i v takové situaci, kdy nejste v pohodě, se musíte snažit dostat se do klidu a zpět do stavu koherence. 

Jak? Zkuste si představit nějaký okamžik, kdy jste byly šťastní, nebo si vzpomeňte na cokoliv, co Vám dělá takovou radost, aby když si na to vzpomenete, vykouzlí Vám to úsměv na rtech. A právě ten úsměv je něco co Vám dostane zpět do koherence. Za pravý úsměv totiž zodpovídá limbický mozek, a pokud se usmějete opravdově,(to znamená i očima) aktivujete jej a to je okamžik, kdy se vracíte zpět do souladu srdce- mozek.

Zdá se to jednoduché, ale vůbec to tak není. Zkuste si to, až budete naštvaní, nebudete stíhat, dostanete vynadáno……. Ale dá se to naučit. Důležité je mít něco, co Vám vykouzlí ten správný úsměv a pak uvidíte, že všechno, včetně hubnutí, zvládáte daleko lépe a v pohodě.

Na závěr Vás chci ještě pozvat na nové stránky: www.alikamenty.cz  

a popřát Vám hezký, slunečný podzim strávený v tom správném proudění.

Monika Anderlová

Alikamenty

Vítám Vás u krátkého zářijového infomejlíku.

 Skončily nám prázdniny a začíná opět školní rok a s tím pro mnoho z nás i doba, kdy se vrátíme do starých zajetých kolejí.

A přitom právě babí léto je velmi vhodné na změny. Proto si Vás všechny dovoluji pozvat na besedy, ZAČNĚTE JINAK, které se budou konat ve Kdyni a v Klenčí a to 5. 9. ve Kdyni v Synagoze (pozor změna proti plakátku) a v Klenčí 12.9 na Staré poště.  Povídat si budeme hlavně o tom jak a proč začít se zdravějším způsobem života, jaké jsou novinky v hubnutí, co je metabolická typologie, něco o makro a mikroživinách, a hlavně zkusím zodpovědět všechny Vaše dotazy. Vím, že hodně z Vás už nastartovala ve svém životě ty správné změny, ale i tak je dobré poslechnout si některé věci ještě jednou, tak že se těším i na Vás pokročilé.

V příloze najdete letáček zářijové akce z Countrylifu, ze které doporučuji určitě červenou čočku, pohanku lámanku, borůvkové nebo švestkové sojade , výbornou semínkovou tyčinku a hruškovou šťávu pro děti bez přidaného cukru a ještě posílám jeden odkaz na zajímavý dokument, právě o makro a mikroživinách s názvem: Tlustí, nemocní a téměř mrtví (Fat Sick And Nearly Dead). Je to velmi zajímavé a vypráví o rozhodnutí, které několika lidem zachrání jejich život. Film začíná tím, že se Vám představí Joe Cross. Je to sympaťák z Austrálie, kde tvrdě pracoval, aby se stal úspěšným podnikatelem. Joe však, jako mnozí z nás, strávil většinu života prací. Nestaral se o své zdraví, a proto je notně obézní. Má chronickou kopřivku a cítí se, že už by tady nemusel být moc dlouho...

http://rutube.ru/video/1cdea65f20841fb17d63ef5c27d8ace1/

A nakonec bych Vás všechny chtěla pozvat na facebookovou stránku Alikamenty

https://www.facebook.com/pages/Alikamenty/594954917222617, kde můžete psát i své komentáře, které na stránkách bohužel nešly a můžete se těšit i na další recepty.

Monika Anderlová

 

Posílám letní prázdninový infomejlík a doufám, že si všichni užíváte krásné léto a někdo ještě i dovolenou.

 Dnes bych Vám chtěla jen připomenout, že prázdniny by pro Vás stejně jako pro Vaše děti měly být dobou odpočinku, dobré nálady, koupání, sluníčka…….

Neměly byste si proto dělat s ničím žádné velké starosti a do toho zapadá i váha a Vaše černé myšlenky, zda to můžu nebo nemůžu sníst, nepřibrala jsem zase, večer budeme grilovat a já ses zase najím atd.. Tím to Vás ale nenabádám k tomu, abyste zasedli doma k televizi s pytlíkem brambůrků, ani k tomu, že se na vše vykašleme a budeme si užívat, ve smyslu nacpeme se k prasknutí, ale

  1. Budeme se snažit jíst denně alespoň 5 porcí čerstvé zeleniny a ovoce – brzy zjistíte, že v tom teple je vychlazený meloun k snídani nebo k obědu stejně lepší, než jakékoliv pečivo nebo omáčka.
  2. Když budeme večer grilovat, uděláme si rybu nebo plátek libového masa (tím nemyslím špekáčky nebo klobásku, i když budou sebe kvalitnější) a nezapomeneme ani na zeleninu.
  3. pitném režimu bude převážně čistá voda (alespoň 1l) a tak Vás potom jedna ledová káva nebo vinný střik nerozhodí.
  4. Každý den věnujeme alespoň 30minut fyzickému pohybu – plavání, tanec, procházka…..
  5. Než půjdeme spát, uvědomíme si, že nejsme přejedení ani najedení, ale že už máme malinký hlad a budeme se těšit ráno na snídani.
  6. A užívejme si každý den tak, abychom večer byli příjemně unavení a spokojení sami se sebou a usínali s úsměvem na rtech.

Těším se na všechny opět po prázdninách a doufám, že váha bude stejná nebo jen o 1 – 2 kg vyšší a to během měsíce bude stejně pryč, ale Vy i Vaše tělo bude natolik odpočaté, že vydrží s načerpanou energii zase až do jara.

 

Alikamenty Domažlice

 

Vítám Vás u čtení červnového infomejlíku,

který jsem si myslela, že budu psát v teplíčku, na terase s nějakým dobrým ovocným salátem a ne v deštivém počasí, připomínajícím podzim. A tak už o něčem veselejším.

Nejdříve bych ráda poděkovala všem účastnicím besedy o hubnutí a zdravé výživě v Horšovském Týně za úžasnou atmosféru a doufám, že si každá odnesla nějakou novou zajímavou informaci, kterou uplatní ve svém životě.  Myslím, že jsme se neviděli naposled, protože besedy by se měli konat i v dalších obcích (podle zájmu a prostor), kdyby jste o někom věděli, prosím předejte mu na mě kontakt.

Všichni víme, že bez jídla člověk vydrží několik týdnů, bez vody několik dní, ale bez vzduchu stěží několik minut. A proto je správné dýchání tou nejlepší a nejrychlejší cestou ke zdraví.

 Je prokázáno, že racionální strava prodlužuje život o 10-20 let, ale správné dýchání nám život prodlouží o 30 – 40 let. Chcete-li tedy žít dlouho, dýchejte sporadicky a hluboce. Když zadržujeme dýchání, zlepšuje se v krvi výměna plynů a hromadí se oxid uhličitý, který je nezbytný pro proces buněčné výměny.

A kdy tedy dýcháme správně? Třeba při zpěvu, kdy se hluboce nadechneme a pomalu vypouštíme vzduch -  pociťujeme vnitřní klid a uvolnění.  Nebo při smíchu, kdy se svaly v bránici napínají a dovolují, abychom pomalu vydechovali. Díky tomuto způsobu dýchání cítíme při smíchu přísun síly a energie. Myslíte si, že není potřeba učit se dýchat?  Ale je, protože nedostatek fyzické námahy, málo pohybu na čerstvém vzduchu, nadváha a pokřivení páteře odnaučili člověka správně dýchat a my dýcháme jen tak, jak umíme. Správně dýchají pouze děti od 3 – 5 let.

A jak na to? Dýchání můžete provádět ve stoje, vsedě, nebo vleže, ale svaly by měly být uvolněné a oči zavřené. Klidně dýchejte nosem, snažte se nadechnout do dolní části plic, břicho by mělo být vypnuté, pak se nadechněte do střední části plic, vypněte spodní žebra a hrudník dopředu a nadechujte se do horní části plic. Zvedejte prsa současně s horními žebry a lehce roztahujte ramena. Nyní spojíme tyto tři etapy do jednoho pomalého a táhlého nádechu, během kterého se celý hrudník shora roztahuje a vypluje vzduchem. Vzduch pomalu vtahujte nosem a podle výdechu vtahujte postupně břicho. Snažte se takto dýchat alespoň 10 – 15 minut denně a myslete na to, že přispíváte k harmonickému proudění energie po celém těle, zlepšujete funkci endokrinních žláz, posilujete rytmus srdce, pomáháte nasytit krev kyslíkem, a tudíž urychlujete proces okysličování. A ještě poslední povzbuzení pro ty co mají nadváhu – je dokázáno, že správným dýcháním můžete shodit až 2kg za měsíc. Tak to zkuste. A za čas, až se to naučíte, přidáme další typy dechové gymnastiky.

Na závěr ještě jedna pozvánka.

Kdo by chtěl udělat něco pro své zdraví, dozvědět se co je Nordic Walking a zkusit si chůzi s hůlkami vydejte se s námi na 8 km dlouhou trasu. Sraz účastníků je v 11.00 v Brnířově a odcházíme v 11.15. a celá akce se koná 8.6., tedy tuto sobotu.

 

Vítám Vás u dubnového infomejlíku          http://www.tereza.cz/velikonoce/obr/606.gif

a přeji Vám pěkné Velikonoční svátky.

A protože symbolem Velikonoc jsou vajíčka, která jsme asi všichni jedli, měli bychom o nich vědět více než jen to, že mají žloutek, bílek a cholesterol.

Není to tak dávno, co byla vejce považována, hlavně lékaři za strašáka, který má tak moc cholesterolu, že způsobuje všechny srdeční a cévní choroby na světě. Naštěstí, ale věda postoupila a proto se dnes na vajíčko díváme jako na tzv. superpotravinu, která už po tisíciletí poskytuje lidstvu vysoce kvalitní bílkoviny a v tucích rozpustné vitamíny.

Nejdříve se podíváme, jak to vlastně je s tím cholesterolem.  Vejce obsahují cholesterol, ale zároveň s ním i lecitin, který negativní vliv cholesterolu eliminuje. Slovo lecitin pochází z řečtiny a znamená vaječný žloutek, po chemické stránce jsou to tzv. složené lipidy, tvořené cholinem, inositolem, glycerolem a fosfátem, řadíme je do skupiny fosfolipidů. V těle ho najdeme v krevní plazmě a červených krvinkách (součást jejich membrán), ve žluči (chrání sliznice žlučových cest a zabraňuje srážení cholesterolu). Významně se podílí i na metabolismu krevních tuků a v kombinaci s vitamínem E zpomaluje proces stárnutí a působí jako silný antioxidant.

Říká se mu také potrava pro mozek, protože se podílí díky cholinu na mentálních a nervových procesech. Působí výborně i u lidí se špatnou krátkodobou pamětí, slabou pozorností, u starších lidí a u dalších nervových chorob např. Alzheimerovy.  V játrech brání tukové degeneraci, cirhóze a nádorům jater. A je vhodný i při hubnutí, protože urychluje přeměnu tuků v energii a usazený tuk, začne postupně mizet. Samozřejmě k tomu potřebuje také pohyb.  U žen snižuje nadbytečnou hladinu estrogenů, která způsobuje tvrdošíjnost tukových buněk ukládat tuk především na bocích, hýždích a stehnech.

Jsou také vynikajícím zdrojem mastných kyselin omega 3 a omega 6 v poměru 1:1. Vitamínů A, B, E, D a K, minerálů železa, síry, draslíku a hořčíku.

To všechno a ještě více  platí však pouze pro vejce od slepice, chované tak, aby měla volný výběh a mohla sezobnout tu zrníčko, brouka nebo červíka.     

                                           .image

V opačném případě, kdy je vejce kupované v hypermarketech, může působit doslova jako jed.

Další zajímavosti o vejcích najdete v pěkném článku ing. Macha a také na www.http://vyzivujicitradice.cz/tag/vajicka/#&panel1-10


 

První jarní infomejlík

Přestože se nám to nezdá, jaro se konečně blíží. Pro nás to znamená, že můžeme odhodit bundy, kabáty a s tím i pohodlný zimní čas, který jsme strávili převážně doma u kamen s nějakou dobrotou a probudit se, stejně jako příroda kolem nás.

Březnový infomejlík tedy bude o tom, jak začít. Někteří už začali. Ubrali dobroty, nastolili lepší pitný režim a začali se i více hýbat. Možná zatím jen doma nebo v tělocvičně, ale sluníčko nás všechny postupně vyláká ven a my už se můžeme těšit na oblíbené procházky s holemi.

V čínské medicíně souvisí jaro s živlem dřeva, který má na starosti játra a žlučník. Chceme-li tedy zůstat zdraví a vyhnout se tzv. “jarní únavě“ musíme se soustředit na stravu a cvičení.

 Začít bychom měli pročisťovacím půstem. Je to velký rozdíl od půstu, kdy se pije jen voda, protože pijete zeleninové a ovocné šťávy nebo jíte ovoce a zeleninu. Získáte tak energii, kterou potřebujete ke každodennímu životu. Je na Vás jestli vydržíte jeden den, nebo celý týden. Možnost je i každý týden vydržet 1 – 2 dny. Po pročištění pak máte vždy více energie a cítíte se lépe, protože jste tělu odlehčili a vyloučili nahromaděné toxické látky ze tkání a orgánů.

Jídelníček se musí stát lehčím než v zimním období. Znamená to, že se vyhneme smaženým jídlům, chemickým potravinám plných éček a barviv, alkoholu, cukru a bílé mouce. Omezíme i těžkou tučnou potravu, jako je např. vepřové maso, tučné mléčné výrobky, o sušenkách ani nemluvě. A co tedy bude na našem talíři? Saláty, ovoce, ořechy, semínka, obiloviny, ryby a spoustu zelených rostlinek (lístky sedmikrásek, ptačinec žabinec, pampelišky, mladé výhonky kopřiv, zkrátka vše co najdete na svých procházkách venku v přírodě), kterými si jídla dozdobíte a dochutíte. K pití si dávejte vodu s citronem nebo jablečnou šťávou, která játra pročišťují a pomáhají obnovovat funkce žlučníku.

A nejdůležitější věc: pohyb. Pravidelně cvičte a poťte se, abyste pomohli játrům s detoxikací. Zkuste najít čas a každý den si vyjít na hodinku ven do přírody, ideálně s hůlkami a v  tempu.

Tak se těším na společné vycházky a ještě co najdete v přílohách.  Letáček firmy Country Life s akčními produkty a mé první dojmy z genetického testu.

Pokud budete mít zájem o zaslání letáku, napište do vzkazů a dojmy z mého genetického testu najdete pod eurogeen.

 

Je tady poslední zimní měsíc a s ním únorový infomejlík.

V lednu jsme si popřemýšleli o jídle a dnes se pokusím napsat nějaké dobré rady k pitnému režimu.

Věděli jste že, když k Vašemu dennímu příjmu potravin přidáte navíc 1 pivo a 2 kávy s cukrem, přiberete za rok 10 kg tuku nebo, že 1 sladký nápoj = přibližně 1 sklenice vody, 12 kostek cukru a chemický koktejl k tomu.

Už je Vám jasné, že byste měli omezit všechny nápoje typu Cola, Fanta, ale i kávičky, hlavně ty kouzelné pytlíčky  2v1, 3v1 ………. Podívejte se na složení, energetickou hodnotu a uvidíte sami.

Co a kdy tedy pít.

Základem našeho pitného režimu musí být čistá voda, neobsahuje žádnou energii, nevyžaduje trávení a nedráždí žaludek.

Ráno je dobré vypít hned po probuzení sklenici čisté vody, buď vlažné, nebo pokojové teploty.  Stejně jako si chcete vyčistit ráno zuby, i Vaše tělo se potřebuje zevnitř umýt. Pak následuje snídaně. K té jsou vhodné bylinkové čaje (heřmánkový…). Zelené čaje, čerstvé vylisované ovocné nebo zeleninové šťávy, minerální vody s obsahem sodíku do 400mg/l, vody s výtažky natí, listů nebo divokých bylin jsou nápoje, které můžeme pít během celého dne mezi hlavními jídly. Není správné pít během jídla a těsně po něm, protože to nepříznivě ovlivňuje trávicí pochody. Večer pak před spaním vypijeme maximálně 200ml vody, abychom mohli klidně spát a nemuseli se v noci procházet na toaletu a zpět.

Co je tedy nevhodné: barvené a aromatizované slazené nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje (pivo, víno, destiláty), káva, mléko (není nápoj, ale potravina).

A množství?  Doporučuje se 6 – 8 sklenic pro dospělého.

Tipy na zdravé nápoje: jedničkou ve světě i u nás je nyní novinka Matcha tea. Jestli ho ještě neznáte, tak se nelekněte, protože je to úplně zeleně zelený prášek, který můžete rozmíchat do čehokoliv. Samozřejmě že nejlepší je ve vodě, ale můžete si s ním obarvit těsto, krémy, pudink………

V přílohách Vám posílám vyjádření ing. Ivana Macha k tomuto nápoji a zajímavý článek o kokosovém oleji, o kterém se v poslední době také hodně mluví, hlavně o jeho antibakteriálních účincích. Pěkné počtení, a pokud po něm též zatoužíte, je na skladě. Ten nejoblíbenější od LIFEFOODU.

S přáním příjemných únorových dní Monika

 

LEDEN 2013
 
Zdravím všechny příznivce zdravého životního stylu,
 
kteří se snaží dělat vše dobré pro své tělo i duši a posílám první lednový info "mejlík".
 
 
Všichni jsme po vánočním hodování a silvestrovských oslavách znechuceni sami sebou, cítíme se hrozně a přemýšlíme jak z toho ven.
 
Jedno z nejjednodušších řešení je samozřejmě ubrat jídlo a více se hýbat. Tak se rozhodneme : ,,Od zítra nejím."
 
Což jak víme je úplně špatně. Dobrá cesta je zamyslet se a zkusit si naplánovat co je pro nás reálné.
 
Dnes začneme jídlem  - zelenina, ovoce, celozrnná rýže, jáhly, quinoa..... Vynecháme pečivo, samozřejmě sušenky a další sladké dobroty, omezíme maso a mléčné výrobky. A zkusíme to vydržet alespoň 3 dny. Výborný je týden. Pak postupně přidáme na co jsme zvyklí, ale jíme pouze tak, abychom nebyli přejedení a dodržujeme pravidlo: Jím až když mám opravdu hlad a ne jen chuť. To je tehdy, když je náš žaludek prázdný a vše je strávené.
 
Na závěr recept na detoxikační rýžovou kůru a pozvánka na přednášku o zdravých potravinách.

Rýžový detox

Uvaříme si celozrnnou rýži – nejlépe kulatozrnou a jíme vždy, když máme hlad, misku rýže.

Můžeme přidat na dochucení zeleninu nebo koření – cibuli, mrkev, celer, zelí, saturejku, oregano, kurkumu, umeocet…….

Neplatí, že mohu sníst, kolik chci - vždy jen tak, abychom neměli vlčí hlad, a dodržujeme trávicí dobu.

Kdo by chtěl prokázat svému tělu ještě větší službu, může zkusit čínské čou čili řídkou kaši.

Kromě toho, že je ideální stravou pro nemocné považuje se za pokrm s čistícími účinky, zbavuje tělo jedů a chrání organismus před dehydratací. Je pokládáno za lék, který napraví následky bohatého hodování.

A proč tomu tak je? Naše trávicí ústrojí si potřebuje odpočinout a jednou z možností je hladovka, která je však pro spoustu lidí velmi stresující. Stejně jako se doporučuje před zátěží tělo řádně rozehřát a nastartovat, vyžaduje trávicí ústrojí pozvolný nástup, tzv. otevřít žaludek a to právě čou obstará. Živiny se vstřebávají do organismu mnohem rychleji z tekuté a polotekuté stravy a proto čou patří k nejsnáze stravitelným a zároveň vysoce výživným pokrmům.

Jak si uvaříme správné čou:  Jeden díl obilovin zalijeme 10 díly vody a vaříme minimálně 40 minut nebo tak dlouho, dokud se zrnka nerozvaří na kaši.

Obiloviny vhodné na čou: Kulatozrnná rýže, jáhly, quinoa, kukuřičná krupice, hatomugi (jojobovy slzy nebo slzovka obecná), pohanka, ječmen

Další zpestřující přísady: fazolky adzuki, mungo, hrášek, čočka, krájené houby shitake, cicimek datlový (jujube), kustovnice (goji), sušené švestky nebo meruňky

Oblohy a ozdoby pro čou naslano: nakrájená zelená cibulka, koriandr, sójová omáčka, sezamový olej, nasekané vlašské oříšky, zázvor

Ještě jeden tip. Pokud bude užívat čou pravidelně ráno k snídani, zbavíte se bolestí hlavy, nadýmání a pocitu plnosti.